Najważniejsze etapy lakierowania proszkowego

W przemyśle liczy się przede wszystkim szybkość, efektywność, wysoka jakość i trwałość. Nie inaczej jest w przypadku malowania różnego rodzaju elementów. Aby proces ten przebiegał zgodnie z najwyższymi normami, opracowywane są coraz nowocześniejsze metody, takie jak malowanie proszkowe. Na czym polega ta technika? I jakie są poszczególne etapy tego procesu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technika wykorzystywana do tworzenia części metalowych, wykonanych m.in. z aluminium, stali, czy ocynku. Metoda ta jest ceniona przede wszystkim za swoją efektywność, korzystną cenę i możliwość uzyskania doskonałych rezultatów.

Malowanie proszkowe, nazywane także metodą malowania na sucho, polega na pokrywaniu elementów specjalną farbą, a następnie utwardzaniu uzyskanej powłoki w rozgrzanym piecu. Takie działanie sprawia, że dany element nabiera nowych właściwości – zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych. Jego powierzchnia staje się trwalsza, odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a przy tym przez długi czas nie wymaga ponownego malowania. Do tego zachowuje swój pierwotny odcień, gładkość i blask, gwarantując estetyczny wygląd.

Jakie są etapy malowania proszkowego?

Proces malowania proszkowego składa się z kilku etapów. Pierwszy polega na starannym przygotowaniu powierzchni przeznaczonej do malowania. Chodzi o jej oczyszczenie z kurzu, zabrudzeń i pozostałości smarów. W tym celu wykorzystywane są metody mechaniczne, takie jak piaskowanie lub metody chemiczne, czyli środki myjące. Jakość i staranność tego etapu decyduje o późniejszym powodzeniu całego procesu i wpływa na jakość powłoki.

Kolejnym krokiem jest aplikacja farby, czyli naniesienie wybranego preparatu przy wykorzystaniu natrysku elektrostatycznego (metoda wysokonapięciowa) lub natrysku elektrokinetycznego (metoda tarciowa, trybostatyczna). Cały proces odbywa się w specjalnych kabinach, gdzie przedmiot umieszczany jest na mocowaniach. Długość tego etapu zależy od wielkości i skomplikowania kształtu.

Trzeci etap to wspomniane już utwardzanie powłoki, czyli poddawanie jej wysokiej temperaturze, która sięga nawet 220°C. To właśnie ta czynność sprawia, że farba zyskuje postać lakieru i zastyga, tworząc gotową, profesjonalną powierzchnię. Etapem końcowym jest kontrola przedmiotu, który został stworzony. Ocenie podlega m.in. grubość powłoki oraz dotarcie do wszelkich zakamarków. Po ostatecznej akceptacji produkt może trafić do klienta końcowego.