Na czym polega polimeryzacja farby proszkowej?

Farby proszkowe stale zyskują na popularności i stanowią skuteczny sposób na pomalowanie powierzchni metalowych przeznaczonych do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego. W procesie malowania proszkowego wykorzystywane są metody natrysku elektrostatycznego i elektrokinetycznego, które gwarantują silne przywarcie farby do powierzchni. Aby lepiej poznać proces, w jakim dochodzi do utrwalania się farby należy zapoznać się z kilkoma faktami…

O co chodzi w polimeryzacji farby proszkowej?

Polimeryzacja jest reakcją, w wyniku której związek chemiczny z małą masą cząsteczkową bądź mieszanina kilku związków tego typu reaguje ze sobą aż do momentu wyczerpania wolnych grup funkcyjnych. W przypadku malowania proszkowego, polimeryzacja jest ostatnim etapem działania. W trakcie tego procesu utwardza się nałożona wcześniej farba. Pomalowane fragmenty umieszczane są w specjalnych kabinach lub  komorach do polimeryzacji farby proszkowej  i poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu farba ulega stopnieniu. Poprzez takie działanie cząsteczki farby łączą się i zastygają w trwałej, jednolitej warstwie.

Jakie efekty daje malowanie przy użyciu farby proszkowej?

Polimeryzacja gwarantuje jednolitą oraz trwałą powierzchnię pomalowanego elementu. Dzięki równomiernemu rozmieszczeniu farby malowany przedmiot wygląda estetycznie, a nałożona warstwa jest szczelna i wykazuje wysoką odporność na czynniki chemiczne, mechaniczne oraz atmosferyczne. Dlatego też malowanie proszkowe doskonale sprawdza się w przypadku rzeczy codziennego użytku oraz tych narażonych na częste działanie czynników atmosferycznych, np. mebli ogrodowych lub części samochodowych. Bardzo ważną zaletą malowania proszkowego jest również to, że zapewnia ono solidny efekt,  zaś powierzchnia malowanych przedmiotów prezentuje się bez zacieków i pęknięć.